Krajské a senátní volby v říjnu 2012 mohou být začátkem konce pravicové vlády Petra Nečase.

12.10.2012 11:32

Krajské a senátní volby v říjnu 2012 mohou být začátkem konce pravicové vlády Petra Nečase. Oranžové krajské vlády nemohou dlouhodobě čelit asociální politice a škrtům centrální vlády, která tvrdě omezuje dostupnost a kvalitu veřejných služeb ve všech regionech. Proto jsou říjnové volby příležitostí pro voliče, aby uspíšili odchod vlády ODS a TOP 09 a znovu rozdali karty v nových parlamentních volbách.

 

Sociální demokracie se po případném volebním vítězství zavazuje k následujícím krokům:

5 kroků ČSSD po krajských volbách:

 

  1. Zachováme dostupnost a kvalitu veřejné zdravotní péče v krajích. Zabráníme privatizaci krajských nemocnic.
  2. Budeme bránit dalšímu snižování počtu hasičů a policistů, abychom zajistili bezpečnost občanů v krajích.
  3. Využijeme důsledně všechny evropské peníze pro další rozvoj krajů především na zlepšení dopravní infrastruktury, školství a sociálních služeb.
  4. Vytvoříme nová pracovní místa, podpoříme investory i velké zaměstnavatele.
  5. Budeme dále v krajích pokračovat v odpovědném hospodaření a postupném snižování zadlužení z dob hejtmanů ODS.

 

5 kroků ČSSD po parlamentních volbách:

 

1.        Nastartujeme hospodářský růst.

Podpoříme modernizaci průmyslu a energetiky. Přivedeme investory a vytvoříme nová pracovní místa. Posílíme kupní sílu domácností. Podpoříme export. Plně využijeme fondy EU.  Snížíme schodek státního rozpočtu tak, aby to nepoškodilo ekonomiku a občany.

 

2.        Prosadíme spravedlivé daně.

Zavedeme spravedlivý a stabilní daňový systém. Zachováme sníženou sazbu DPH pro potraviny, léky a knihy. Zavedeme progresivní daň z příjmů fyzických osob. Zvýšíme zdanění firem a hazardu. Prosadíme majetková přiznání při nabytí velkých majetků.

 

3.        Zajistíme dostupné zdravotnictví a školství.

Zastavíme privatizaci státních nemocnic a sociálních služeb. Zrušíme většinu poplatků ve zdravotnictví. Odmítneme školné. Prosadíme spravedlivější penzijní systém s rozhodující kontrolou státu a s garancí pravidelné valorizace důchodů.

 

4.        Omezíme prostor pro korupci.

Zpřísníme pravidla pro zadávání veřejných zakázek. Zrušíme akcie na majitele. Zprůhledníme financování politických stran. Prosadíme centrální nákupy a elektronické aukce.

 

5.        Posílíme sociální jistoty i bezpečnost občanů.

Stát bude lidem garantovat sociální jistoty v nemoci, nezaměstnanosti, invaliditě. Podpoříme pracující rodiny s dětmi. Posílíme dohled nad exekutory a omezíme lichvu. Stabilizujeme policejní a hasičský sbor. Zvýšíme tresty za závažné zločiny.


Mgr. Bohuslav Sobotka

předseda ČSSD a předseda stínové vlády ČSSD